Serwisy, witryny, portale, strony...

Historia.org.pl to codziennie aktualizowany wiodący polski serwis o tematyce historycznej istniejący w Internecie od 2004 roku. Oferuje swoim czytelnikom bezpłatne treści związane z historią, nauką, kulturą i sztuką. Pokazuje, że historia jest ciekawa i może zainteresować każdego. Pokazuje, że Polacy mogą i powinni być dumni z historii. Z portalem współpracowało wiele placówek i instytucji naukowych kraju. Przy okazji różnych projektów współpracowano m.in. z Kancelarią Prezydenta RP, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Historii PRL, Porozumieniem Wydawców Książki Historycznej, a także wieloma kołami naukowymi, organizatorami rekonstrukcji historycznych i wydawcami.   https://historia.org.pl/(powrót - strzałka - wstecz)

HISTORIA: POSZUKAJ "Na portalu HISTORIA: POSZUKAJ chcemy pokazywać, że dzieje Polski to nie tylko daty i bitwy, politycy i dowódcy. Poza „wielką polityką” rozwijała się literatura, sztuka, nauka, toczyło się życie codzienne mieszkańców wielkich ośrodków miejskich oraz spokojnych regionów na prowincji. Historia to także dzieła sztuki i architektury, to działalność kulturalna ― koncerty, przedstawienia teatralne, filmy… Opowiadamy o losach ludzi żyjących w przeszłości i kształtujących ówczesną rzeczywistość; oprócz władców i innych dygnitarzy byli to artyści, naukowcy, kolekcjonerzy, działacze społeczni, ale też tzw. zwykli obywatele. Poza wielkimi datami traktatów, bitew i koronacji wymieniamy te mniej eksponowane, ale ważne, bo łączą się z nimi wydarzenia z różnych dziedzin życia polskiego społeczeństwa (śluby władców, odkrycia naukowe, premiery filmowe i teatralne, sukcesy polskich artystów, dalekie podróże, historie miłosne, wydarzenia sportowe). Przypominamy też o istotnej, a często niedocenianej roli kobiet w historii. Jak emancypantki walczyły o równouprawnienie? Czy kobiety stanęły do walki o niepodległość Polski z bronią w ręku? Co wiemy o podróżniczkach sprzed lat? Niejednokrotnie zwracamy uwagę na fakty znane często jedynie specjalistom, a warte upowszechniania. https://www.historiaposzukaj.pl/ ;(powrót - strzałka - wstecz)

Legalna Kultura to kampania społeczna, promująca korzystanie z legalnych źródeł kultury, realizowana przez Fundację Legalna Kultura. Nauczyciele znajdą w Strefie nauczyciela scenariusze zajęć, np. z Edukacji z zakresu prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej.  https://www.legalnakultura.pl/pl

Muzykoteka Szkolna Muzykoteka Szkolna to ogólnodostępny internetowy serwis edukacyjny wydawany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, powstający na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego zadaniem jest  kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce.

Użytkownicy otrzymują nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, aktywizujące i stymulujące zainteresowanie muzyką. Celem projektu jest dotarcie do jak największej liczby nauczycieli i animatorów kultury i przekazanie im kompetentnego zestawu informacji ze świata muzyki, a także narzędzi, które można wykorzystać podczas lekcji w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej, ale także w ramach zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych. https://muzykotekaszkolna.pl/ ;(powrót - strzałka - wstecz)

Program HISTORIA: Zobacz jest realizowany jest przez Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach programu edukacyjnego HISTORIA: Poszukaj. Ta e-learningowa platforma kierowana do polskich dzieci i młodzieży uczących się zagranicą, przedstawia najciekawsze zabytki polskich muzeów oraz wiele interesujących lekcji dot. polskiej historii. Dzięki projektowi "Historia: zobacz" młody odbiorca ma także możliwość zapoznania się z polskimi muzeami, które kryją wiele skarbów. Są wśród nich te powszechnie znane, a o innych wiedzą tylko nieliczni. Wszystkie jednak są niezwykle ciekawe i warte obejrzenia. https://platforma.historiadlapolonii.pl/historiazobacz (powrót - strzałka - wstecz)

Portal National Geographic Polska - upowszechnia wiedzę geograficzną, przedstawia historię, ludzi, przyrodę, odkrycia, badania naukowe. https://www.national-geographic.pl/

Portal Culture.pl największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze, portal prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza – narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej. https://culture.pl/pl (powrót - strzałka - wstecz)

Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli - nowoczesny portal pedagogiczny ze szczególnym uwzglednieniem pedagogiki specjalnej, inspiruje do pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych https://pedagogika-specjalna.edu.pl/ ;(powrót - strzałka - wstecz)

You Tube - serwis internetowy umożliwiający bezpłatne umieszczanie, ocenianie i komentowanie filmów, więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/YouTube

O You Tube - https://www.youtube.com/intl/pl/about/experiences/

Prawa autorskie w You Tube https://www.youtube.com/intl/pl/about/copyright/#support-and-troubleshooting

Udostępnianie treści z YouTube na własnej stronie

https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/zapytaj-prawnika/film/1460,udostepnianie-tresci-z-youtube-na-wlasnej-stronie

(powrót - strzałka - wstecz)

Zintegrowana Platforma Edukacyjna - Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki https://zpe.gov.pl/

(powrót - strzałka - wstecz)
 

 

 

 

 

 


Last modified: Thursday, 17 March 2022, 9:37 AM