Biblioterapia

1. Relacje między rodzeństwem

Zajęcia biblioterapeutyczne

Temat: Niełatwa sytuacja - młodsze rodzeństwo!

Miejsce zajęć: Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Sieradzu, Filii w Poddębicach, każda inna sala.

Cel główny: Kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w rodzinie.

Cele szczegółowe:

·         Uświadomienie dzieciom, jak bardzo są związane z rodzeństwem i rodzicami oraz innymi członkami rodziny;

·         Pogłębianie umiejętności mówienia o uczuciach (m. in. miłości);

·         Uczenie akceptacji potrzeb innych osób.

Uczestnicy: Grupa dzieci w wieku 7-12 lat.

Metody i techniki: Pogadanka, praca indywidualna i w grupach, formy żywego słowa (głośne czytanie tekstów).

Środki: Bloki rysunkowe, duży kolorowy arkusz papieru, flamastry, kredki, kolorowe karteczki, książka, wybrane fragmenty książki Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia” 

Czas trwania zajęć: 2 x 45 min.

Przebieg zajęć:

Powitanie uczniów. Przedstawienie się i opowiedzenie dzieciom o bibliotece. Uczniowie otrzymują kolorowe karteczki i wpisują na nie swoje imię. Następnie „identyfikatory” przypinają do bluzek.

Układamy wspólny kontrakt. Dzieci zapisują na dużej karcie papieru zasady kontraktu, np. 

Ø  Zasada szczerości (nie oceniaj, nie komentuj wypowiedzi innych, mów od siebie);

Ø  Zasada aktywności (bądź aktywny, decydujesz o poziomie własnej aktywności i o własnej otwartości);

Ø  Zasada dobrowolności (nie ma przymusu wypowiedzi, nie komentujemy wypowiedzi innych);

Ø  Zasada dyskrecji (nie mówimy tego, co mówili inni podczas zajęć).

Wskazówka metodyczna:  dzieci w toku swojego rozwoju doświadczają różnych problemów i kryzysów. Niekiedy problemy te trwają przez ograniczony czas, lecz są również sytuacje, które na stałe wpisują się w życie dziecka i jego rodziny. Jedną z często występujących trudności jest zazdrość, kiedy pojawia się nowy członek rodziny i złe relacje między rodzeństwem. Mogą się one wiązać z wieloma emocjami. 

Można zwrócić się do uczestników: niektórzy z Was mają rodzeństwo, może starsze, albo młodsze, niektórzy z Was, będą w najbliższym czasie mieć rodzeństwo. Niektórzy bardzo cieszą się z faktu posiadania rodzeństwa, innym trudno jest przyjąć fakt, że urodzi się młodszy brat, albo siostra. Jeszcze inni są dumni, że mają starsze rodzeństwo, a inni mogą mieć, albo mają z tym problem. Jakie emocje i uczucia przeżywają wtedy dzieci?

Nauczyciel porusza problem funkcjonowania rodziny, kiedy pojawia się w niej nowy członek. Mówi o tym, że każdy człowiek żyje w jakiejś grupie, np. w rodzinie, w klasie, w drużynie sportowej, czy w grupie, która ma wspólne zainteresowania.

Jak trudne mogą być relacje w rodzinie, gdy pojawia sie nowe dziecko, świetnie przedstawiła w książce "Oto jest Kasia" Mira Jaworczakowa.

Uczniowie biorący udział w zajęciach, znają treść książki.

Na zajęciach, można przeczytać wybrany fragment opisujący sytuację zazdrości.

Pytania skierowane do dzieci:

Ø  Czy taka sytuacja, jaką przeżyła Kasia, była to łatwa, czy trudna?

Ø  Jak można rozwiązywać problemy w rodzinach?

Ø  Czy młodsze rodzeństwo, to naprawdę niełatwa sprawa?

Ø  Czy powinno się uczestniczyć w pracach domowych?

Ø  Czy powinno się pomagać rodzicom, jeśli tak, to w jakich okolicznościach?

Ø  Czy powinno się uczestniczyć w życiu swoich dziadków i innej rodziny?

Ø  Czy powinno się zajmować młodszym rodzeństwem?

Ø  Jak można spędzać wolny czas w domu?

Ø  Czy rodzice wiedzą, które zabawki kochacie najbardziej?

Ø  Czy powinno się mówić swoim rodzicom i innym członkom rodziny o swoich uczuciach?

Ø  Czy członkowie rodziny powinni się o wszystkim informować i szczerze rozmawiać ze sobą?

Dzieci (te, które mają na to ochotę) opowiadają o swoim życiu w rodzinach, następnie na karcie papieru wpisują swoje skojarzenia ze słowem rodzina.

Wersja dla dzieci, które jeszcze nie przeczytały książki.

Streszczenie książki:

Główną bohaterką książki, lektury dla klasy III szkoły podstawowej jest Kasia. Dziewczynka jest uczennicą II klasy. Ma mamę Marysię, tatę Zygmunta, starszego brata Jurka. Jest oczkiem w głowie taty, który pozwala jej na bardzo wiele. Uwielbia ją dziadek Hilary i ciocia Krysia (Klocia). Kasia jest bardzo dobrą uczennicą. Ale jest przy tym niekoleżeńska i samolubna. Uwielbia być w centrum uwagi. Kasia często kłóci się ze starszym bratem, i niestety Jurek, musi jej zawsze ustąpić.

Wszystko się zmienia, kiedy mama wyjeżdża z domu. Nikt dzieci na to nie przygotował. Kasia jest bardzo zaniepokojona, bo z wieloma rzeczami tata sobie nie radzi. Mama nigdy nie wyjeżdżała, mama nigdy nie chorowała, a teraz mama znika na jakiś czas. Tata rano budzi dzieci i informuje je, że mama wyjechała w nocy. Ale nic jej nie jest! Dzieci nie powinny się martwić. Tata mówi Kasi, że jak mama wróci, za tydzień, może dziesięć dni, to przywiezie jej śliczną niespodziankę. Kasia marzy o żółtym bębenku, o niebieskich filiżankach dla lalki, albo o garnkach i czerwonej patelni. Dziewczynka marzy, że jak mama wróci, to Kasia zaprosi koleżanki, a jak zobaczą jej wymarzone prezenty od mamy, to pękną z zazdrości. Kiedy pewnego dnia Kasia wraca ze szkoły, mama jest już w domu, ale nie wita jej jak zwykle. Mama leży w swoim pokoju, a tato każe Kasi dokładnie umyć ręce. Kasia chce biec od razu do mamy, chce się do niej przytulić i opowiedzieć, jak to źle było bez niej. I wtedy Kasia zrozumiała, że w domu jest coś nowego, czego jeszcze nigdy przedtem nie było. Tym czymś był malutki biały tłumoczek leżący obok mamy, z którego dochodził słaby pisk. Mama przedstawiła Kasi malutką siostrzyczkę, Agnieszkę. Kasia nie spodziewała się czegoś podobnego. Zamiast niebieskich filiżanek, zamiast czerwonej patelni pokazują jej ten, wcale nieciekawy tłumoczek. I do tego, to dziecko nic nie potrafi, ani się bawić, ani otwierać oczu. Kasia wykrzyczała rodzicom, że to ona jest najmłodsza, a nie żadna Agnieszka i poprosiła mamę stanowczo, aby oddała dziecko z powrotem, skąd je wzięła. Mama odpowiedziała Kasi, że nigdzie jej nie odda, że Agnieszka jest ich. Wtedy ze szkoły wrócił Jurek, który bardzo się ucieszył, że mama wróciła ze szpitala z nową siostrzyczką. Jurek jest starszy, jest uczniem piątej klasy i dużo więcej rozumie. Poza tym tato z Jurkiem rozmawiał, razem sprzątają mieszkanie na powrót mamy z niespodzianką. Kasia zamiast siostrzyczki wolałaby tysiąc razy bardziej niebieskie filiżanki albo bębenek.

Kasia, nie była przygotowana, przez rodziców na taką niespodziankę. Od tego momentu zaczęły się problemy z Kasią w szkole. Przestała się uczyć, nie odrabiała lekcji, nie słuchała, powstawały coraz większe zaległości w nauce. Kłóciła się z koleżankami, przeszkadzała dzieciom w zabawach. Po pewnym czasie, nawet jej najlepsze koleżanki, zaczęły jej unikać. Nikt nie chciał się z nią bawić. Kłamała, uderzyła jednego kolegę pomidorem, popchnęła koleżankę, a ta uderzyła się głowę. W domu nie było lepiej. Zamknęła się w sobie, nie chciała nawet zobaczyć swojej siostry, nie mówiąc już, żeby w jakiś sposób pomagała rodzicom w opiece nad maluszkiem.

Aż pewnego dnia, nieomal doszło do tragedii. Kiedy Kasia została sama w domu i miała zaopiekować się Agnieszką!

A jak potoczyło się dalsze życie Kasi i jej rodziny, przeczytajcie proszę dokładnie książkę Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”.

Po przeczytaniu streszczenia nauczyciel prosi o zastanowienie się kto mógł pomóc Kasi w nauce i jak rozwiązały się Jej problemy w szkole? (Pytania dla dzieci, które nie znają lektury. Wykorzystanie metody aktywizującej „Burza mózgów”).

Wypiszcie proszę na kartkach pozytywne i negatywne zachowania Kasi (forma tabeli, może być wcześniej przygotowana przez nauczyciela).

Należy zwrócić uwagę, aby każde dziecko wyraziło swoje odczucia:

Jakie powinny być relacje między rodzeństwem?

Co i jak można zmienić?

Czego potrzebuje rodzeństwo?

Zabawa plastyczna – dzieci rysują swoje rodziny (dla młodszych dzieci).

Zabawa plastyczno - literacka: „Moja rodzina” (dla starszych dzieci).

Aby utrwalić szczególne chwile, czy wydarzenia rodzinne, uczniowie mogą prowadzić pamiętnik, w którym ilustrują i opisują scenki z życia rodziny. Dzieci mogą wklejać zdjęcia z wydarzeń rodzinnych. Każda kartka książeczki powinna być podpisana konkretnym dniem. Po wykonaniu prac, należy przeznaczyć czas, aby każde dziecko mogło zaprezentować i omówić swoją książeczkę. Pochwalić się, jak spędzało czas z rodziną, czy coś ważnego wydarzyło się w Jego rodzinie. Można zaprezentować książeczki uczniów podczas wspólnego spotkania z rodzicami, chociażby np. podczas obchodów święta rodziny 15 maja, czy przy nadarzającej się okazji.

Przesłanie dla rodziców (w formie ulotki wręczone dzieciom podczas zajęć, albo wygłoszone podczas spotkania z rodzicami):

·         Starsze rodzeństwo od samego początku powinno być zaangażowane w opiekę pielęgnacyjną malucha.

·         Musi czuć się potrzebne, a nie że mama o nim zapomniała i ma czas tylko dla dzidziusia.

·         W domu może być wszystko w porządku, ale w przedszkolu, czy w szkole, może okazywać złość, agresję i czuć się odrzucone przez rodziców.

·          Z reguły starsze dziecko ciągle zwraca na siebie uwagę, podczas gdy trzeba zająć się młodszym dzieckiem.

·         Należy rozmawiać ze starszym dzieckiem o nowej sytuacji życiowej, spędzać z nim czas, każdą wolna chwilę. Jak nie rower, to spacery, wycieczki.

·         Starsze dziecko musi być przekonane, że nadal będzie tak samo ważne jak dotychczas, i tak samo kochane!

 Zakończenie zajęć:

Bierzemy się wszyscy za ręce w kole i kłaniając się sobie mówimy „dziękuję, że jesteśmy razem”.

Ewaluacja zajęć:

Dzieci wybierają sobie kolorowe buźki i za ich pomocą wyrażają swoje zdanie na temat zajęć:

Ø  Buźka zielona „uśmiechnięta – zajęcia się podobały;

Ø  Buźka niebieska „bez uśmiechu” zajęcia podobały się tak sobie;

Ø  Buźka czerwona „smutna” – zajęcia nie podobały się.

Opracowała: Beata Matusiak-Ignar

nauczyciel-bibliotekarz

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu,

Filia w Poddębicach

 

Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia, książka i audiobook (CD) dostępna w Bibliotece Pedagogicznej w Sieradzu

Książki - dostępne w Filiach: Łask, Zduńska Wola, Pajęczno, Poddębice, Wieluń.

Link do katalogu https://sieradz-ped.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=repl&plnk=q__oto+kasia&sort=bytitle&view=1